Nyheder og nyhedsarkiv
En oversigt over alle forsidenyheder - nye som gamle.
PLA og YL skal forhandle fornyelse af overenskomsterne for praksisamanuenser fase 2 og 3, ansatte speciallæger i kapaciteter og lægevikarer ansat i almen praksis. Overenskomsterne forhandles med henblik på fornyelse med virkning pr. 1. april 2026.
PLA skal også forhandle fornyelse af overenskomsten for klinikpersonalet i lægepraksis (fx lægesekretærer, medicinstuderende og social- og sundhedsassistenter m.v.), hvor både HK og FOA er forhandlingspart. Overenskomsterne forhandles med henblik på fornyelse med virkning pr. 1. juni 2026
PLA arbejder lige nu på, hvilke krav vi skal fremsætte overfor organisationerne - krav som PLA’s repræsentantskab efterfølgende vil blive bedt om at godkende.
Hvis I har forslag til, hvilke krav PLA skal stille til overenskomstfornyelserne, er I meget velkomne til at fremsende disse, senest den 19. februar 2026, til PLA på følgende mailadresse: pla@dadl.dk - husk at angive hvilken overenskomst du har bemærkninger til.